TENS je neinvazivna elektroterapijska metoda kojoj je primarni cilj smanjenje bolova (analgezija) bez korištenja medikamentnih analgetika, čime se „zaobilaznim“ putem reducira bolnost, a čuva sluznica želuca i ne opterećuje jetra i drugi organi koji sudjeluju u metabolizmu lijekova.
Postoje dvije teorije o načinu djelovanja TENS-a:
- „gate-control theory“ odnosno teorija nadzora „ulaza“
- i teorija endogenih opijata.
Teorija „nadzora ulaza“ temelji se na tome da impulsi koje proizvodi uređaj za transkutanu elektro-neuro stimulaciju putuju brzim živčanim vlaknima te dospijevaju brže u mozak od impulsa boli, koji se prenosi sporijim živčanim vlaknima, tako da impuls koji odašilje TENS „zatvara vrata“ impulsu bola koji je „kasnije stigao“ pa osoba više ne osjeća bol. Druga teorija govori o prirodnim opijatima koje naše tijelo izlučuje (endorfini) pod utjecajem impulsa koje odašilje TENS uređaj.
Stoga su akutna i kronična bol glavna indikacija za primjenu TENS – a.
TENS je dovoljno primjenjivati od 15 – 30 minuta za učinak koji traje satima, siguran je za primjenu u kućnim uvjetima jer premda se radi o struji, neće doći do opekotina, a metalni implantati poput umjetnih kukova nisu kontraindikacija za njegovu primjenu.
Oprez je potreban kod primjene na vrat u području šije (subokcipitalna regija) zbog mogućnosti spazma mišića grkljana i ždrijela što može rezultirati gušenjem. Osobe sa pacemakerom trebale bi se o primjeni TENS –a konzultirati sa liječnikom specijalistom fizikalne medicine i rehabilitacije.
Uz terapiju TENS uređajem kod kuće, dok ste u pokretu ili tijekom noći predlažemo Vam korištenje Spikenergy potpora koje pružaju blagu terapiju mikrostrujom te djeluju na smanjenje aktne i kronične boli.
Autor: Josip Ivanda, mag.physioth
Podijeli s prijateljima
Facebook
Whatsapp
Viber
Pošalji prijatelju na email